Results

Worldwide race statistics 2022

603 Wins 869 Individual runners 3,203 No. of runs
159 Stakes wins 19% % wins to runs 30 G1 wins

Worldwide race statistics 1992 - 2022

7,803 Wins 6,544 Individual runners 39,836 No. of runs
1,903 Stakes wins 20% % wins to runs 389 G1 wins
Saturday, 26 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Ascot (Aus) (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Jamie Kah (9 - 3)
16:45 Crown Perth-Winterbottom Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Ascot (Aus) (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Ben Melham (9 - 3)
16:45 Crown Perth-Winterbottom Stakes (Group 1) (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Caulfield (AUS)
Godolphin
2nd James Cummings
Blake Shinn (9 - 2)
12:35 Thoroughbred Club Merson Cooper Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Mark Zahra (8 - 11)
12:35 Thoroughbred Club Merson Cooper Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
7th James Cummings
Blaike McDougall (9 - 2)
12:35 Thoroughbred Club Merson Cooper Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)
5f (Good) 2yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Blake Shinn (9 - 0)
17:00 Neds Sandown Guineas (Group 2) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Caulfield (AUS)
Godolphin
12th James Cummings
Mark Zahra (9 - 0)
17:00 Neds Sandown Guineas (Group 2) (3yo) (Turf)
1m (Good) 3yo
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Keiji Yoshimura
Mirai Iwata (8 - 7)
10:05 Maiden Race (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Shogo Hatabata
Kenichi Ikezoe (8 - 9)
11:35 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
16th Kenji Nonaka
Hayato Yoshida (8 - 7)
12:25 Newcomer Race (Maiden) (2yo) (Turf)
1m (Good To Firm) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
2nd Katsunori Tanaka
Hayato Yoshida (8 - 9)
15:05 Ibaraki Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+
Hanshin (JPN) 9th Masato Nishizono
Kota Fujioka (9 - 0)
15:05 Ibaraki Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
13th Ryo Terashima
Seina Imamura (8 - 3)
16:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Hanshin (JPN) 16th Mamoru Ishibashi
Taiga Tsunoda (8 - 5)
16:15 Allowance Race (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
4th James Cummings
Mitchell Bell (8 - 11)
13:50 Formline Extra Maiden Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Joshua Parr (9 - 2)
12:20 Elitegroup.Sydney Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Kerrin McEvoy (9 - 1)
12:20 Elitegroup.Sydney Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
James McDonald (9 - 2)
12:20 Elitegroup.Sydney Handicap (2yo) (Turf)
5f 110y (Good) 2yo
Rosehill (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Glyn Schofield (8 - 7)
16:00 Elite Sand And Soil Cup (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Timothy Clark (8 - 6)
17:20 Drinkwise Starlight Stakes (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Rosehill (AUS)
Godolphin
9th James Cummings
Rachel King (8 - 10)
17:20 Drinkwise Starlight Stakes (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
12th Masahiro Otake
Tom Marquand (8 - 9)
10:20 Maiden Race (2yo) (Turf)
7f (Good To Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Takashi Kubota
Takeshi Yokoyama (9 - 0)
14:50 Shangrila Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN) 13th Masahiro Otake
Takuya Ono (9 - 0)
14:50 Shangrila Stakes (Allowance) (3yo+) (Dirt)
7f (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
2nd Takashi Saito
Hironobu Tanabe (8 - 11)
15:25 Capital Stakes (Listed Race) (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+
Tokyo (JPN) 14th Tetsuya Kimura
Damian Lane (8 - 11)
15:25 Capital Stakes (Listed Race) (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+
Friday, 25 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Aqueduct (USA)
Godolphin Racing LLC
7th William Mott
Junior Alvarado (8 - 12)
15:14 Comely Stakes (Grade 3) (3yo Fillies) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo
Canterbury Park (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Zac Lloyd (8 - 7)
19:00 New Tab App Maiden Handicap (3yo Fillies) (Turf)
5f 110y (Good) 3yo Mdn
Canterbury Park (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Zac Lloyd (8 - 0)
20:30 Bowermans Handicap (3yo+) (Turf)
1m 1f 110y (Good) 3yo+
Canterbury Park (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Zac Lloyd (8 - 3)
21:30 The Agency Real Estate Handicap (3yo+) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Joel Rosario (8 - 13)
17:56 Clark Stakes presented by Norton Healthcare (Grade 1) (3yo+) (Main Track) (Dirt)
1m 1f (Fast) 3yo+
Fair Grounds (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Michael Stidham
Colby J Hernandez (8 - 5)
15:15 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Sloppy) 3yo+
Fontainebleau (FR)
Godolphin SNC
4th H-A Pantall
Mickael Barzalona (8 - 11)
15:25 Grand Prix de Fontainebleau - Fonds Europeen de l'Elevage (Listed Race) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf
1m 2f (Very Soft) 3yo+
Fontainebleau (FR)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Mickael Barzalona (9 - 6)
16:00 Prix de Meaux (Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 7f (Very Soft) 3yo+
Thursday, 24 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Chantilly (FR)
Godolphin SNC
5th Andre Fabre
Adrian Le Lay Martin (8 - 0)
14:42 Prix du Valois Multier (Maiden) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m (Standard) 3yo Mdn
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
7th Brendan P Walsh
Joseph Talamo (8 - 6)
14:54 Allowance Optional Claiming Race (3yo+ Fillies & Mares) (Main Track) (Dirt)
1m 110y (Fast) 3yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Brad H Cox
Joel Rosario (8 - 13)
16:22 Cardinal Stakes (Grade 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Churchill Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
5th Brendan P Walsh
Tyler Gaffalione (8 - 9)
16:22 Cardinal Stakes (Grade 3) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Firm) 3yo+
Wyong (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Zac Lloyd (8 - 10)
15:05 Elimination Against Violence Maiden Plate (3yo+) (Turf)
5f (Good) 3yo+ Mdn
Wednesday, 23 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
3rd Eoin Harty
Jose C Ferrer (8 - 7)
14:11 Maiden Claiming Race (2yo) (Main Track) (Dirt)
1m 40y (Fast) 2yo Mdn
Tampa Bay Downs (USA)
Godolphin Racing LLC
1st
trophy
Eoin Harty
Jesus Lopez Castanon (8 - 6)
16:13 Allowance Optional Claiming Race (3yo+) (Main Track) (Dirt)
6f (Fast) 3yo+
Warwick Farm (AUS)
Godolphin
5th James Cummings
Zac Lloyd (7 - 13)
15:10 Kia Ora Stallions Handicap (3yo) (Turf)
5f (Good) 3yo
Warwick Farm (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Zac Lloyd (8 - 10)
16:55 CHC Supporting The Chase Handicap (4yo+ Fillies & Mares) (Turf)
5f 110y (Good) 4yo+
Tuesday, 22 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Deauville (FR)
Godolphin SNC
1st
trophy
Andre Fabre
Mickael Barzalona (9 - 2)
17:45 Prix du Bessin (Maiden) (3yo) (All-Weather Track) (Polytrack)
1m 1f 110y (Standard) 3yo Mdn
Sunday, 20 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Angers (FR)
Godolphin SNC
10th H-A Pantall
Augustin Madamet (9 - 5)
12:20 Prix Claude Munet - Grand Prix d'Angers (Conditions) (3yo) (Turf)
1m 7f (Soft) 3yo Conditions
Fukushima (JPN) 7th Ippo Sameshima
Masaki Katsuura (8 - 9)
14:40 Goshikinuma Tokubetsu (Allowance) (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
1m 1f (Good To Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
13th Koichi Tsunoda
Yuichi Kitamura (8 - 7)
10:30 Maiden Race (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
3rd Hiroyuki Uehara
Takuya Ono (8 - 11)
13:15 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m (Standard) 3yo+
Saturday, 19 November 2022
Racecourse HorseOwner Result TrainerJockey (wgt) Time(local) Race details
Fukushima (JPN) 10th Ryuji Okubo
Arata Saito (8 - 9)
10:15 Allowance Race (3yo+) (Dirt)
1m 110y (Standard) 3yo+
Fukushima (JPN)
Godolphin
5th Mitsumasa Nakauchida
Yuji Nakai (9 - 0)
15:20 Michinoku Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
6f (Good To Firm) 3yo+
Gosford (AUS)
Argentado (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Koby Jennings (9 - 4)
16:56 Central Coast Basketball Maiden Handicap (2yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 2yo+ Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
2nd Keiji Yoshimura
Katsuma Sameshima (8 - 9)
10:30 Maiden Race (2yo) (Dirt)
1m 1f (Standard) 2yo Mdn
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Takashi Saito
Mirai Iwata (8 - 9)
13:20 Allowance Race (3yo+ Fillies & Mares) (Dirt)
1m 1f (Standard) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
7th Toru Kurita
Hideaki Miyuki (9 - 0)
15:05 Amagasaki Stakes (Allowance) (3yo+) (Turf)
1m 4f (Good To Firm) 3yo+
Hanshin (JPN)
Godolphin
3rd Takashi Saito
Ryusei Sakai (8 - 5)
15:45 Andromeda Stakes (Listed Handicap) (3yo+) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 1)
14:40 PFD Food Services Benchmark 78 Handicap (3yo+ Fillies & Mares) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
8th James Cummings
Zac Lloyd (8 - 0)
15:20 Traffic Logistics Benchmark 78 Handicap (3yo+ Colts, Geldings & Horses) (Turf)
6f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
NR James Cummings
Rachel King (8 - 9)
16:00 The Warra (Handicap) (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Zac Lloyd (7 - 13)
16:00 The Warra (Handicap) (2yo+) (Turf)
5f (Good) 2yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
6th James Cummings
Timothy Clark (9 - 4)
17:20 Abax Contracting Benchmark 88 Handicap (3yo+) (Turf)
1m (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
1st
trophy
James Cummings
Zac Lloyd (8 - 8)
17:55 Evergreen Turf Australia Benchmark 78 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Kembla Grange (AUS)
Godolphin
3rd James Cummings
Timothy Clark (8 - 9)
17:55 Evergreen Turf Australia Benchmark 78 Handicap (3yo+) (Turf)
7f (Good) 3yo+
Lingfield (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
William Buick (9 - 4)
13:45 Spreadex Sports Bet £10 Get £100 Conditions Stakes (GBB Race)
7f 1y (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
7th Keizo Ito
Keita Tosaki (8 - 7)
10:20 Maiden Race (2yo) (Turf)
1m 2f (Good To Firm) 2yo Mdn
Tokyo (JPN)
Godolphin
10th Koichi Tsunoda
Takuya Ono (8 - 7)
14:20 Banshu Stakes (Allowance Handicap) (3yo+) (Dirt)
1m 2f 110y (Standard) 3yo+
Tokyo (JPN)
Godolphin
9th Masaaki Koga
Takuya Ono (9 - 0)
16:05 Allowance Race (3yo+) (Turf)
1m (Good To Firm) 3yo+
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
1st
trophy
Charlie Appleby
James Doyle (9 - 7)
19:00 talkSPORT Download The App EBF Novice Stakes (GBB Race) (Div I)
1m 142y (Standard) 2yo
Wolverhampton (AW) (GB)
Godolphin
5th Charlie Appleby
James Doyle (9 - 7)
19:30 talkSPORT Download The App EBF Novice Stakes (GBB Race) (Div II)
1m 142y (Standard) 2yo